در مورخه ۹۲/۶/۲۳ لغایت ۹۲/۶/۲۵ کارشناسان صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان کرمانشاه همراه با مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مادر تخصصی جناب آقای بنیاب از طرح ها و پروژه های استان که از محل منابع صندوق استفاده نموده اند، بازدید به عمل آمد.

صندوق توسعه بخش کشاورزی کرمانشاه راهگشای مزارع پرورش ماهی:

یکی از دارندگان مزارع پرورش ماهی در شهرستان جوانرودروستای نوئل استان کرمانشاه گفت: با عاملیت صندوق حمایت از بخش کشاورزی استان کرمانشاه، توانستیم در حدود ۲۳۷ میلیون تومان تسهیلات از صندوق توسعه ملی دریافت کنیم.

یکی از سیاست‌های اصلی روابط‌عمومی و اموربین‌الملل شرکت مادر تخصصی معرفی صندوق‌های غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی کشور به مسئولان ملی برای پشتیبانی از صندوق‌ها، کشاورزان و فعالان این عرصه است. در این میان بهترین راه معرفی صندوق‌ها از سوی خود کشاورزان و بهره‌بردارانی است که سهام‌دار این صندوق‌ها هستند.

در این راستا برای تحقق یافتن این مهم، منصور بنیاب؛ سرپرست روابط عمومی شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی با بازدید از پروژه‌های کشاورزی استان کرمانشاه با کشاورزانی که با حمایت‌های صندوق‌ غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان به کشاورزی خود رونق و جانی دوباره بخشیده‌اند، صحبت و گفت‌وگو کرد. در ادامه بخشی از این گفت‌وگوها را می‌خوانیم.
DSC09808

***

خلیل صدیقی گفت: تاکنون از ۲۳۷ میلیون تومان تسهیلات تصویبی، دو مرحله آن را در اردیبهشت ماه و اواخر خردادماه دریافت کرده ایم و مابقی آن را نیز هفته آینده هنگام بازگشایی این پروژه دریافت خواهیم کرد.

وی با اشاره به سهولت کار در هنگام معرفی از شیلات به صندوق حمایت از توسعه بخش استان کرمانشاه افزود: در صندوق تمام کارها برای معرفی ما به صندوق توسعه ملی به راحتی انجام گرفت و ما به بانک سپه معرفی شدیم اما بانک در پرداخت آن ما را با کمی سختی روبرو کرد.

صدیقی گفت: ما این تسهیلات را به طور کامل پس از بهره برداری با سود ۷ درصد دریافت خواهیم کرد.

این کشاورز تاکید کرد: ما تاکنون ۱۲ حوضچه، ۳ در ۳۰ متر را برای پرورش ماهی تعبیه کرده ایم و پیش بینی می کنیم که در هر دوره بین ۲۰ تا ۲۵ تن ماهی تولید کنیم. البته با توجه به کاهش آب در فصل تابستان و آلوده بودن آب در بالادست به دلیل وجود چندین مزرعه پرورش ماهی، مدت هر دوره کمی در این فصل افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: نهاده های ماهی در طی دو سال گذشته بسیار گران شده است و تقریبا دیگر تولید به صرفه نیست اما کسانی مثل ما که کارشان کشاورزی و فعالیتشان در این حوزه است در این میان صدمه می خورند ولی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در این میان می تواند کمک حال خوبی باشد.

صدیقی اظهار داشت: کارشناسان صندوق تاکنون در چندین نوبت برای بازدید از مزرعه به منطقه آمده اند تا شرایط را برای پرداخت تسهیلات از صندوق توسعه ملی بررسی کنند.
یکی از سیاست‌های اصلی روابط‌عمومی و اموربین‌الملل شرکت مادر تخصصی، معرفی پتانسیل های شرکت مادر و صندوق‌های غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی کشور به مسئولان ملی برای پشتیبانی از صندوق‌ها، کشاورزان و فعالان این عرصه است. در این میان بهترین راه معرفی صندوق‌ها از سوی خود کشاورزان و بهره‌بردارانی است که سهام‌دار این صندوق‌ها هستند یا از تسهیلات لازم با عاملیت شرکت مادر برخوردار می شوند.

در این راستا برای تحقق یافتن این مهم، منصور بنیاب؛ سرپرست روابط عمومی شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی با بازدید از بزرگترین پروژه غرب کشور یعنی احداث باغ ۴ هزار هکتاری در نقطه مرزی خسروی شهرستان قصر شیرین در استان کرمانشاه با مسئولان پروژه که با حمایت‌های شرکت مادر تخصصی صندوق‌ حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به کشاورزی خود رونق و جانی دوباره بخشیده‌اند، صحبت و گفت‌وگو کرد. در ادامه بخشی از این گفت‌وگوها را می‌خوانیم.

***

استان کرمانشاه يکي از مناطق ویژه کشت محصولات باغي در ايران است و منطقه طرح ۴۰۰۰ هکتاری باغ مرکبات نيز يکي از مناطق بسيار مستعد برای توليد محصولات باغی از جمله انگور، خرما و مرکبات محسوب می شود. شهرستان قصرشیرین نیز که به مساحت ۲۰۰۵ کیلومتر مربع در ۱۶۶ کیلومتری غرب استان کرمانشاه واقع شده است، از شمال و غرب به کشور عراق، از جنوب به استان ایلام و از شرق به شهرستان های سرپل ذهاب و گیلان غرب محدود می شود.
DSC09927
مهندس عظیمی؛ مدیرعامل شرکت کشت و صنعت پیوند بیستون پارس گفت: منطقه مرزي قصر شيرين که این پروژه در آن منطقه واقع شده جزء مناطق نسبتا گرم و خشك و از جمله مناطق جنوب غربي استان بوده که آب و هوای مناسبی برای احداث باغات گرمسيري و نيمه گرمسيري دارد. اراضی پروژه احداث باغ ۴ هزار هکتاری از شمال به جاده قصر شیرین- خسروی از غرب به مرز ایران و عراق و از جنوب به رودخانه الوند و از شرق به ناحیه عمرانی فاز ۲ شیلات محدود می‌شود. اراضي باغ در مجاور پایانه مرزی خسروی قرار دارد که بازار خوبی را برای صادرات محصول به کشور همسایه و سایر نقاط دنیا با توجه به پایانه مرزی خسروی ایجاد می‌کند. اين نقطه در شهرستان قصرشیرین داراي مزيت‌ها و پتانسيل بالقوه اقتصادي است، همچنين امکانات بالقوه آبي و اراضي مناسب آن باعث شده توصيه هاي کارشناسي بر اين قرار گیرد که در این اراضی به احداث باغات، توليد نخیلات و تاکستان صورت پذیرد.

مهندس عظیمی تصریح کرد: با توجه به بن بست بودن شهرستان قصرشیرین، امکان ایجاد صنایع دیگر در این شهرستان را کاهش می دهد و تنها سرمایه گذاری قابل توجیه با توجه به شرایط آب و هوایی مساعد منطقه در بخش باغداری است. استفاده از نهال‌هاي سالم (نهال پايه)، انتخاب پايه هاي مناسب، استفاده از ارقام مناسب براساس مطالبات بازار، استانداردسازي محصولات، کاشت متراکم، الگوی کشت بافت برای خرما و انگور، استفاده بهينه از منابع در دسترس، ایجاد ۳۰۰۰ هکتار باغ مدرن و مجهز به سیستم های مکانیزه نگهداری باغات و برداشت محصول، بالا رفتن راندمان و افزایش بهره‌وری از جمله موارد تاثیرگذار در بهینه‌سازی راندمان برداشت محصولات کشاورزی هستند. علاوه بر روند صعودی رشد مصرف، هم در بازار داخلی و هم در بازارهای خارجی و نیز سود قابل توجهی که فعالیت باغداری عائد کشور می‌کند، وجود اراضي يكپارچه، استفاده مواد بيولوژيكي و نزديک بودن به بازار خارجي به ویژه کشورهای عراق و ترکیه و استفاده از روش‌هاي صحيح کاشت، داشت، برداشت، جمع آوري و عرضه محصول، بسته بندي مناسب و رعايت مسائل بهداشتی از دیگر نقاط قوت این پروژه هستند.

مدیرعامل این شرکت بیان کرد: حجم بالای محصولات باغی تولید شده در این پروژه و نیاز بازار به عرضه محصولات و مشتقات در بسته بندی های مناسب و نیز اجتناب ناپذیر بودن نگهداری محصولات تا زمان ورود به بازار باعث شده که در این پروژه سردخانه‌ها، سیستم های بسته بندی و فراوری محصول نیز احداث شود.

عظیمی اظهار داشت: با توجه به تنوع ارقام کشت شده و توالی زمان برداشت محصول و نیز سطح بالای زیر کشت، نیاز به نیروی کار و اشتغال زایی پروژه بدیهی است. نیروی کار موردنیاز پروژه شامل ۱۲۰ تن نيروي دائم فني، مالي و اجرايي و نيز ۶۰۰ تن نيروهاي فصلي سالانه برای عمليات داشت و آبياري و نيز ۴۸۰۰ تن كارگران فصلي برای عمليات برداشت ميوه ها، سورتيگ، بسته‌بندي و حمل تا بازار مصرف است. هم اكنون صددرصد افراد شاغل در طرح از نيروهاي بومي استان كرمانشاه و عمدتاً فارغ‌التحصيلان شهرستان قصرشيرين، سرپل ذهاب و گيلان غرب هستند.

همچنین مهندس زرنگار؛ مدیرمالی شرکت کشت و صنعت پیوند بیستون پارس گفت: عملیات احداث باغات در منطقه قصر شیرین با بازدید مدیران بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی در سال ۸۹ کلید خورد.

وی افزود: این زمین ۴ هزار هکتار با عاملیت صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی برای دریافت تسهیلات ۱۵۰ میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی درخواست وام داد که در مرحله انعقاد قرارداد است.

زرنگار تصریح کرد: تاکنون ۱۴ میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده است که ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان آن را بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی و ۱ میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان آن از بخش تسهیلات یارانه ای آبیاری تحت فشار بخش کشاورزی از طریق صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان کرمانشاه تامین شده است.

مهندس نوری، مسئول باغبانی شرکت کشت و صنعت پیوند بیستون پارس نیز گفت: ۳۰۰۰هكتار باغات مدرن شامل مركبات ۱۴۰۰ هكتار، انگور ۱۰۰۰ هكتار و نخيلات ۶۰۰ هكتار است و ارقام انتخابی برای این باغ به صورت ارقام خرما شامل ربی، پیارم، دیری، زاهدی، اشرسی و سایر ارقام کلکسیون است. همچنین ارقام انتخاب شده انگور شامل یاقوتی، ردفلیم، پرلت، ترکمنستان۴و ارقام مركبات شامل پرتقال والنسيا، مارس ارلي، هاملين، نارنگي، كينو، پرل تانجلو، گريپ فروت ردبلاش و لمون رقم ليسبون، لیموترش و لیموشیرین هستند.

مهندس نوری تصریح کرد: يك نهالستان بزرگ با هدف تأمين ۲ ميليون نهال طراحي و عمليات اجرائي آن از سال ۹۰ با ساخت يك گلخانه و خزانه انتظار با وسعت ۳ هكتار آغاز شده است و تا كنون بالغ بر ۲۴ هزار اصله نهال کشت بافتی خرما،۱۷۰ هزار اصله نهال انگور و ۱۰۰ هزار پايه مركبات تأمين و به منطقه حمل شده است.

مسئول باغبانی شرکت بیان کرد: مجموع توليد ساليانه باغات احداثي ۸۱۰۰۰ تن و شامل ۴۵۰۰۰تن مركبات، ۳۰۰۰۰ تن انگور و ۶۰۰۰ تن خرما است.

وی گفت: آب مورد نياز طرح از دو منبع بند انحرافي قصرشيرين و نيز رودخانه الوند توسط سازمان آب منطقه اي تأمين و تخصيص داده شده است. همچنين استخر و آب بندان های بزرگ ذخيره آب با گنجايش ۳۴ ميليون متر مكعب طراحي و به منظور ذخيره آب زمستاني مازاد ساخته خواهد شد. از سوی دیگر شبكه آبياري به صورت قطره ای هوشمند برای احداث باغات به وسعت ۳۰۰۰ هكتار طراحی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *